Cennik biletów PKS

Od wielu lat zwiększa się konkurencja  na rynku usług przewozowych. Pojawiają się prywatne przedsiębiorstwa, które proponują  pasażerom atrakcyjne ceny za przejazd ich autokarem. Dzięki temu konsekwentnie wzrasta jakość świadczonych usług, a wymagający klienci mogą dowoli przebierać w składanych im ofertach.

Propozycje cenowe tradycyjnych PKS-ów,  także muszą nadążać za zmieniającą się sytuacją na rynku przewozowym.  Informacja o aktualnej wycenie przejazdu daną trasą, zazwyczaj jest umieszczana na stronie internetowej przewoźnika, w formie plików z tabelami opłat. Jest to szczególnie pomocne dla tych, którzy planują podróż i dzięki temu udogodnieniu mają sposobność porównania różnych ofert. W sieci zamieszczane są także rozkłady jazdy, do których coraz częściej dołączane są informacje o kosztach biletu. Ponadto można skorzystać z bardziej tradycyjnych metod, np. zadzwonić do punktu informacyjnego lub zapytać w kasie biletowej bezpośrednio na dworcu, z którego mamy wyjazd.

Przy okazji korzystania z komunikacji dalekobieżnej istnieje możliwość wcześniejszej rezerwacji biletów. Trzeba w tym celu zadzwonić na określoną linię, podać datę, miejsce wyjazdu, imię i nazwisko oraz koniecznie prywatny numer telefonu, aby w razie problemu z realizacją zamówienia, klient mógł być na bieżąco poinformowany. Zarezerwowany bilet odebrać można u kierowcy w dniu wyjazdu. Należy pamiętać o przybyciu na stację z odpowiednim wyprzedzeniem czasowym, min. 10 minut przed godziną wyjazdu; w przeciwnym razie nasza rezerwacja może stracić ważność. Nie na wszystkich dalekobieżnych trasach konieczne jest wcześniejsze zamawianie miejsc, jednak aby mieć pewność, że autokar zabierze wszystkich pasażerów, warto się zabezpieczyć przed taką ewentualnością.

Do ceny standardowego biletu komunikacji zwykłej wliczany jest 8% VAT, natomiast na ostateczny koszt podróży komunikacją dalekobieżną składa się ponadto kilka dodatkowych czynników. Na trasie krajowej- wyżywienie i noclegi kierowców, a na wyjeździe zagranicznym- poza noclegami i dietami kierowców, także opłaty autostrad i parkingów oraz podatki i winiety drogowe.

Koszt przejazdu autobusami PKS-u jest stosunkowo niski jeżeli porównamy je z innymi środkami transportu, np.  z samochodem. Gdy zestawimy je z cenami za przejazd koleją, również okaże się, że są nieco niższe. Na przykład za podróż pociągiem z Warszawy do Wrocławia zapłacimy około 60 zł, natomiast jadąc autobusem- ok. 45 zł. Zdecydowanie tańsze okazuje się także  korzystanie z komunikacji zwykłej, zamiast przyspieszonej. Wybierając tę pierwszą opcję zaoszczędzimy średnio 30% na jednym bilecie, co w przypadku 30 km trasy oznacza ok. 3 zł oszczędności. Ponadto, o wiele bardziej opłacalne jest podróżowanie na dłuższych trasach niż krótszych. Ceny za wszystkie  bilety- jednorazowe, miesięczne, normalne oraz ulgowe- rosną wolniej w miarę zwiększającej się liczby przejechanych kilometrów.

Zarówno ceny biletów PKS-u, jak i prywatnych przewoźników, mogą się zmieniać nawet co kilka miesięcy. Dlatego szczególnie wtedy, gdy planujemy dłuższą podróż, obserwujmy zachodzące w tej kwestii zmiany, abyśmy mieli możliwość wyboru najkorzystniejszej oferty.